Szkoła Podstawowa nr 1

im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Głuchołazach
Iwona Tabiś

Dziś na godzinie wychowawczej klasa 5c włączyła się do corocznej akcji, która ma na celu zwiększenie wiedzy, jak pomóc w momencie zawału. Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca ma uświadomić, że podjęcie resuscytacji krążeniowo- oddechowej przez świadków zdarzenia może spowodować 2- lub 3-krotny wzrost przeżywalności. Uczniowie obejrzeli filmik "Ratuj życie w rytm Stayin' Alive", z którego dowiedzieli się, że każdy może pomóc w takiej sytuacji. Ważne, żeby zareagować. Następnie tworzyli plakaty nawiązujące do tego wydarzenia. Lekcja powiązana była z zajęciami pierwszej pomocy prowadzonymi przez panią pielęgniarkę. 

Ewa Mochoń

Etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego odbędzie się 22.10.2019r. (wtorek) na 6 lekcji w sali nr 305.

Zagadnienia:

1. Ogólne informacje o mapie i Europie.

2. Zadania ze skalą.

3. Współrzędne geograficzne.

4. Ruchy Ziemi.

5. Składniki pogody i czynniki klimatotwórcze.

6. Symbole wybranych państw świata.

Wszystkich chętnych zapraszam.

Ewa Mochoń

Dzisiaj nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu o krajach Unii Europejskiej. Słodkie nagrody za najładniejsze postery otrzymały następujące klasy:

I miejsce

Klasa 1 a - Polska

Klasa 2 c - Francje 

III miejsce

Klasa 6 e - Finlandia

GRATULUJEMY

Agnieszka Birecka
Kategoria:

Nasza szkoła aktywnie włączyła się w tym roku w akcję Europejski Tydzień Kodowania. W ramach tej akcji realizujemy 10 wydarzeń wykorzystujących ozoboty.

Event 1: Historia Code Week. Klasy 1a, 1c i 2c rozwijały swoje umiejętności programowania ozobota przez kolorowanie kodów. Dowiedzieli się, jak programowanie wpływa na nasze życie codzienne oraz opisywali zaprogramowane przedmioty użytku codziennego.

                                                                       

Event 2: Szukamy kodu w codziennych czynnościach. Uczniowie klasy 5e odszukiwali kody w czynnościach życia codziennego, takich jak chociażby mycie rąk. Bardzo sprytnie rozkładali te czynności na mniejsze, co bardzo rozwija umiejętność dokładnego programowania.

 

Event 3: Kod niejedno ma imię. Klasa 1b stawiała kolejne kroki w zakresie programowania.

 

Event 4: Zakodowana orkiestra. Klas 1a rozwijała zdolności nie tylko muzyczne ale i programistyczne. W końcu kształcenie zintegrowane to to, co lubimy najbardziej :)

 

 

Event 5: Tworzymy zakodowane obrazy. Tym razem uczniowie klasy 1b rozwijali umiejętności manualne, samodzielnie projektując trasy dla ozobotów.


Event 6: Zakodowana gimnastyka. Klasa 3b rozmawiała o tym, jak ważny jest ruch i aktywność fizyczna w naszym życiu, przypomniała sobie przy okazji tego niektóre angielskie słówka. A to wszystko programując ozoboty :)

 

Event 7: Rozszerzamy rzeczywistość. Uczniowie klas 1-3 mieli okazję przyjrzeć się bliżej tajemniczej rozszerzonej rzeczywistości i w zakodowanych puzzlach poznać ptaki i ich śpiew, przechadzać się między zwierzętami, poruszać w ruchu ulicznym zważając na znaki, poznać dzieła wybitnego Leonardo daVinci oraz przyjrzeć się jesiennym smakom zawartym w owocach i warzywach.

 

Event 8: Nasz przyjaciel Scratch. Uczniowie świetlicy mogli po raz pierwszy spotkać się z ozobotami oraz poznać bohatera programowania na dalszym etapie edukacji. 

Event 9: Zakodowane bajki, baśnie, opowieści. Uczniowie klasy 5b najpierw zaopatrzyli ozoboty w stosowne "ubranka", aby jeszcze lepiej oddać inscenizację popularnego i wszystkim znanego "Czerwonego Kapturka". Trzeba przyznać, że trasy zaprojektowali w bardzo przemyślany sposób i poruszające się po nich ozoboty naprawdę oddają treść historyjki :)

 

Event 10: Zakodowana matematyka. Klasa 6b ćwiczyła pamięć wykonując obliczenia matematyczne umieszczone na drodze, po której poruszał się zaprogramowany wcześniej ozobot.

 

Event 11: Uczymy Dzieci Programować - zakończenie wydarzenia EduSense. Uczniowie klas 1-3 mogli jeszcze raz nacieszyć się programowaniem ozobotów, obserwując ich zmagania na torze wyścigowym; obserwując historię Czerwonego Kapturka i wreszcie - przybliżając sobie pojęcie rozszerzonej rzeczywistości. Dla wszystkich były to fascynujące 2 tygodnie :)
 

 

Poza tymi 10 wydarzeniami klasa 3b, zafascynowana programowaniem ozobotów, wzięła udział w programowaniu ich za pomocą drewnianych puzzli. Byli w tym bardzo kreatywni, tworząc chociażby trasy wyścigowe dla ozobotów.

 

Łącznie udział w Europejskim Tygodniu Kodowania wzięło w naszej szkole udział 203 uczniów z klas 1a,1b,1b,2b,3b,3c,5b,5e i 6b i 7c. Dziękujemy :)

Szkolne Koło Wolontariatu
Kategoria:

Dzisiaj odbyły się wybory do Rady Wolontariatu. Oto nasi reprezentanci.

Ewa Mochoń
Kategoria:

Dzisiaj w naszej szkole odbył się Dzień Europejski. Uczniowie i nauczyciele świętowali 15 rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Każda klasa przygotowała poster dotyczący wylosowanego wcześniej europejskiego kraju. Wszystkie prace wzięły udział w konkursie i zostały ocenione przez jurorów. Wyniki konkursu ogłoszone zostaną niebawem.

Szkolne Koło Wolontariatu
Kategoria:

W sobotę 20 wolontariuszy z naszej szkoły wzięło udział w „Sprzątaniu świata”. Ta międzynarodowa akcja narodziła się 30 lat temu w Sydney. Jej kulminacja przypada na trzeci weekend września.

Polska przyłączyła się do działań 25 lat temu. Krajowym patronem i koordynatorem akcji jest Fundacja Nasza Ziemia. Tegoroczne hasło przewodnie brzmi:

"Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!"

Iwona Tabiś

Kolejny sukces naszego klasowego kolegi- Sebastiana Ratajczyka! Sebastian zajął V miejsce w kategorii chłopców klas piątych na Mistrzostwach Polski Szkółek Kolarskich.

Bardzo się cieszymy, życzymy wytrwałości i dalszych sukcesów! Gratulacje!