Szkoła Podstawowa nr 1

im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Głuchołazach
Monika Kwit
Kategoria:

 

 

Zamiast dokonywać  tradycyjnego rozbioru logicznego zdania na tablicy, uczniowie  po prostu "przeskakiwali"  na właściwe części mowy, którymi były podpisane dywaniki. Każdy kolor był reprezentacją inne części mowy.  I tak wśród ruchu, zabawy i  śmiechu powtórzyliśmy jeden z kluczowych działów gramatyki j. polskiego.  Przy okazji okazało się, że nasi uczniowie dbają również wzorowo ... o czystość skarpetek, co zresztą widać na załączonym obrazku ;)

 

Monika Kwit
Kategoria:

 

 

Szkoda. że nasze szkolne mury już niedługo opuści niezwykle wrażliwa i  utalentowana uczennica - Kalina Mendel. Jej spotkanie autorskie obfitowało w wiele wzruszeń, a  debuit na łamach szkolnej platformy edukacyjnej pomógł w dotarciu tej młodej poezji do szerszego grona odbiorców. Oto ostatnie już  wiersze nastoletniej poetki -  wysłane mi do adiustacji. 

Kalinko! Pozdrawiamy  Cię serdecznie i życzymy samych sukcesów na artystycznej niwie ...

 

 

 

***

 

nie martw się
gdy ubędzie cię
 w moim życiu
bo Bóg mi świadkiem
w moich wierszach
nie zabraknie cię
 
nigdy

 

****

moje stalowe serce
przy tobie się odkształca
zmieniając wzór
kolor
kształt
czasami robi się zupełnie płynne
pod wpływem ciepła
i mam nadzieję 
że jednak
wypijesz
je
koniecznie duszkiem
 
 zastygnie Ci w gardle
 
Piotr Kędroń
Kategoria:

Publikujemy niniejszym tekst wywiadu, który zwyciężył w konkursie. Autorem najlepszego wywiadu okazał się Piotr Harasymowicz z klasy 7 c. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy!

„ZMĘCZENIE WPISANE JEST W KAŻDĄ PASJĘ”,

rozmowa z poetką i nauczycielką głuchołaską

Monika Kwit
Kategoria:

             Bartosz i Mateusz z 6b to uczniowie objęci innowacją realizowaną na terenie naszej szkoły, jaką jest tutoring dydaktyczny.

 

            Na jednym z ostatnich tutoriali wyniknęła ciekawa inicjatywa z dyskusji o poziomie znajomości związków frazeologicznych  wśród rówieśników chłopców. Bartosz i  Mateusz postanowili mianowicie nabytą wiedzą i umiejętnościami w tym zakresie (co warte podkreślenia: na drodze własnych poszukiwań i rozwoju językowego) podzielić się z całą klasą.

           Chłopcy najpierw gruntownie przestudiowali podsunięte materiały,  wybrali kanon związków frazeologicznych, których poznanie przez kolegów uznali za konieczne oraz  całkowicie  samodzielnie wykonali pomoce dydaktyczne i opracowali  ćwiczenia, a w konsekwencji - cały konspekt lekcji. Zajęcia te fantastycznie przeprowadzili  w zeszły piątek. Pasja, zaangażowanie i profesjonalizm  „małoletnich nauczycieli” zaskoczył piszącą te słowa.  Chłopcy pokazali  innym, jak to jest, kiedy "chce się wiedzieć  więcej", a to jest gówny cel naszych tutoringowych spotkań.

Monika Kwit
Kategoria:

          

 

         

                   W ramach Światowego Dnia Poezji odbyło się mini spotkanie autorskie Kaliny Mendel, uczennicy 8a naszej szkoły. Na prośbę pań polonistek,  klasy 8a i 8c zajęły nieśpiesznie wyznaczone miejsca i oczekiwały wizyty zapowiedzianego gościa. Po prostu, „przyszli (…) zobaczyć poetę”, jak pisał niegdyś znakomity poeta i dramaturg, Tadeusz Różewicz. Nikt nie spodziewał się, że zaproszonym gościem będzie …ich własna koleżanka! Po krótkiej prezentacji twórczości nastoletniej poetki, padły pytania o jej inspiracje oraz  o sam proces tworzenia wierszy.  Kalinka odpowiadała na  nie cierpliwie i jak zwykle - z nieodzownym, ciepłym uśmiechem na twarzy.

                 Cieszymy się bardzo, że mamy w szkole tak wartościowych i zdolnych uczniów.

Monika Kwit
Kategoria:

      Klasa 5a ćwiczyła redagowanie opowiadania z dialogiem przy pomocy  popularnej aplikacji na telefon Story Dice ("kości opowieści"). Wylosowane ręką Przemka ikonki - posłużyły jako słowa-klucze. Jeszcze raz okazało się, że wyobraźnia dziecięca nie ma granic. Oto jedna z prac.

 

MARCELA KUKIEŁKA                        

,,Obca planeta”                      

Jestem Sean. Jestem dość nietypowym chłopcem, ponieważ mieszkam na planecie mniejszej ode mnie. Zawsze oglądam gwiazdy moim teleskopem. Lubię jeść precle oraz śrubokręty.

Pewnego zimowego ranka postanowiłem odwiedzić jakąś dziwną niebiesko-zieloną planetę. Jak postanowiłem, tak zrobiłem. Poleciałem na liściu bałamudy, czyli rośliny z takiego drzewa, co rośnie tylko na mojej planecie. Jak dotarłem na cudaczną planetę, moim oczom ukazywały się podobne do mnie postacie. Miały głowę, dwie pary kończyn. Zupełnie jak ja! Zaciekawiony zatrzymałem osobnika przemieszczającego się obok mnie:

-Jak masz na imię?

-Lenti…

-No dobrze Lenti, więc jak nazywa się ta planeta? Zapytałem, rozglądają się po planecie. Była o wiele większa od mojej:

-Ziemia - odpowiedział Lenti.

Poszedłem dalej i zobaczyłem zamarzniętą fontannę, w końcu była zima. Postanowiłem więc wejść do niej, ale stwierdziłem, że potrzebuję stroju kąpielowego. Szukałem wszędzie, ale nigdzie nie było.  Ze statystyk na mojej planecie wynika zawsze,  że jak czegoś nigdzie nie ma,  to na pewno jest w koszu na śmieci! Zajrzałem tam i... znalazłem!

Gdy wchodziłem do fontanny pod moimi stopami roztapiał się lód. Poczułem krople wody. Byłem bardzo szczęśliwy, a muzyka płynąca z mojego serca, porwała mnie do tańca. W dalszej kolejności spotkałem strzelca, który chwalił się swoim pucharem . Bodajże za pierwsze miejsce w strzelaniu z łuku. Ominąłem go dużym łukiem. Poszedłem dalej, ale uderzyłem w znak drogowy. Nie zniechęciło mnie to jednak, uśmiechnąłem się i zobaczyłem jakąś panią rozdającą cukierki z wiklinowego koszyka. Poczęstowałem się i podziękowałem .

              Do domu wróciłem bardzo szczęśliwy. Pomyślałem sobie tylko … jaki dziwny jest ten świat.

Monika Kwit
Kategoria:

                  

 

                   Wspaniałą biesiadą pożegnała omawianie mitów greckich klasa 5a. Każdy uczeń wcielił się w postać innego boga (założył odpowiedni kostium i zgromadził atrybuty). Podczas kolejnych autoprezentacji  reszta szacownego towarzystwa,  jak na olimpijskich biesiadników przystało,  raczyła się nektarem i ambrozją, którą to chwilowo tylko udawały odpowiednio: sok wiśniowy i ptasie mleczko.  Taka forma powtórki, zapewne na długo pozostanie w pamięci uczestników zabawy, a przecież  o to właśnie chodzi!

                       

 

 

               

             

           

Monika Kwit
Kategoria:

 Niewiele osób wie, że  pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, to również ... Światowy  Dzień  Poezji. Będziemy go obchodzić w naszej szkole w sposób szczególny, bowiem mamy swoją szkolną  poetkę, a jej literackie próby  ujrzą wreszcie światło dzienne!

 

Kalina  Mendel z klasy 8a, bo o niej właśnie mowa,  jest niezwykle serdeczną, wrażliwą, otwartą nastolatką. Nad  szkolnymi korytarzami i klasami stale  unosi się jej ciepły i szczery uśmiech – znak rozpoznawczy Kalinki.

Oto próbka jej talentu, cykl wierszy „Okruchy liryczne”.

 Zapraszamy do lektury!