Szkoła Podstawowa nr 1

im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Głuchołazach
Iwona Tabiś

25 marca obchodziliśmy Dzień Czytania Tolkiena. To prawdziwe święto miłośników litaratury fantasy. J.R.R. Tolkien -ekscentryk, poliglota, pisarz i wykładowca akademicki stworzył niezwykły świat pełen fantastycznych postaci. Podobno uczył się także języka polskiego, ale uznał go za zbyt trudny i zaprzestał nauki. Do zapoznania się z twórczością Tolkiena zachęcają Julia i Emilka z klasy 6c.

Iwona Tabiś

Klasa 6c zrealizowała krótki projekt, w którym połączyły się elementy polonistyczne z przyrodniczymi. Na chwilę każdy z nas zamienił się w badacza, który wyszedł na poszukiwanie śladów wiosny. Bacznie rozglądaliśmy się i wsłuchiwaliśmy się w odgłosy nas otaczające. Kolejnym krokiem było redagowanie kartki z dziennika, czyli obowiązkowej formy wypowiedzi na języku polskim. W opisywanym przez nas wiosennym spacerze dodatkowo wskazywaliśmy epitety i wyrazy dźwiękonaśladowcze. I przede wszystkim przebywaliśmy na świeżym powietrzu, łącząc przyjemne z pożytecznym. 

Iwona Tabiś

Dziś w klasach 7 b i 7 c prawdziwe święto poezji. 21 marca to Światowy Dzień Poezji. Celem tego dnia, ustanowionego przez UNESCO, jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.

W ramach obchodów tego święta, uczniowe 7b i 7c spróbowali swoich sił w tworzeniu poezji z fragmentów gazet.

Ten kreatywny sposób zbliża młodzież do obcowania z poezją. Wbrew pozorom to nie jest takie łatwe zadanie- wyszukanie ciekawych słów, fraz, liter a następnie ułożenie z nich wiersza. Jak widzimy, w każdym z nas drzemie poeta, bo efekty są świetne.

Iwona Tabiś

Koło Polonistyczne zaprasza w niesamowitą podróż na planetę Małego Księcia. W ramach projektu podsumowującego omawianie lektury Paulinka, Oliwka, Zuzia i Amelka z 7b przeniosą Was w niezwykłe miejsce. Mały Książę, chłopiec kochany przez dzieci i dorosłych na całym świecie, zaprasza Was do swojego świata.

Iwona Tabiś

 

Dziś na zajęciach indywidualnych Denis korzystał z wirtualnej książki. Dzięki niej przypomniał sobie treść zanych polskich legend w nowej, rozszerzonej rzeczywistości. Przez pryzmat kamery w telefonie łączymy świat rzeczywisty z animowanymi postaciami występującymi w legendach, otoczeniem oraz przyrodą tam występującą. Dzięki nowoczesnym technologiom świat przedstawiony legendy ożywa i wprowadza niesamowity klimat. Wystarczy telefon komórkowy i czytnik kodów qr a średniowieczna legenda ubrana jest w zupełnie nowe i atrakcyjne dla współczesnego młodego odbiorcy szaty.

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
Aleksandra Kociołek

W minionym tygodniu, klasa 4b zdobyła nowe informacje i umiejętności, m.in.: dowiedzieli się przez co odmienia się rzeczownik  i jak dokonać jego deklinacji. Właśnie odmianie przez przypadki poświęciliśmy najwięcej czasu. Uczniowie najpierw grali w klasy, podając przy tym wskazane nazwy przypadków, a na następnej lekcji kodowali ozoboty, które musiały pokonać tor przeszkód. Czwartoklasiści zbudowali ścieżkę, we wskazanych miejscach umieścili puzzle z pauzą, a na nich zostały postawione przedmioty ze wskazaniem, w jakiej liczbie i w jakim przypadku powinny zostać odmienione. Dzieci poradziły sobie z tym zadaniem rewelacyjnie, a ozobot pokonał całą trasę, dzięki szybko rozwiązanym zadaniom. 

There are no images in the gallery.