Szkoła Podstawowa nr 1

im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Głuchołazach

Aleksandra Kociołek

Filip Chajzer – prezenter radiowy i telewizyjny. Współprowadzący program śniadaniowy „Dzień dobry TVN”, posiada swój kanał na Youtube. Chętnie angażuję się w akcje charytatywne, otwarcie mówi o trudnych tematach.

 

Redakcja "Klimatycznych" w trakcie działań związanych z realizacją projektu "Razem dla klimatu!" skontaktowała się z p. Filipem Chajzerem w celu uzyskania wskazówek, dotyczących pracy dziennikarza/redaktora. Rozmowa była bardzo inspirująca. 

Nie poprzestaliśmy jednak tylko na dziennikarskich nowinkach, gdyż Pan Filip chętnie podjął również temat ekologii i ochrony środowiska. Szczegółowo przedstawił nam swoje podejście do tematu – powiedział, jakie podejmuje kroki, aby dbać o naszą planetę. Dowiedzieliśmy się również, jak MY – jako społeczność szkolna i lokalna możemy zadbać o środowisko.

Uczniu, Rodzicu, Kolego, Koleżanko – pamiętaj, że facebook,  instagram i inne media społecznościowe, to nie tylko portale ze zdjęciami. Działają one z ogromną mocą, a wpisy na nich zamieszczone trafiają do sporej ilości odbiorców. JWażne, żeby zacząć od uświadamiania najbliższego otoczenia.

Wywiad zamieszczamy poniżej. Mamy nadzieję, że po jego lekturze, poddacie refleksji swoje działania na rzecz klimatu i ochrony  środowiska. Przyjemnej lektury, a my postaramy się, żeby takich spotkań było jak najwięcej. :-)

 

WYWIAD

Uczeń: Czym jest dla Pana ekologia ?

 

Filip Chajzer: Ekologia, jak sama nazwa wskazuje jest to dbanie o środowisko. Ekologia powinna być tu i teraz, przy każdym z nas. To dbanie o nasze najbliższe otoczenie.

 

U:Czy stara się być Pan ekologiczny? Czy segreguje Pan śmieci ?

 

F.CH.: Tak, oczywiście. Segreguję śmieci i co więcej, piję bardzo dużo wody, ale kupowanie zgrzewek z wodą, tony plastiku, który wyrzucamy zaczęło mnie irytować. W związku z tym odkryłem bardzo świetny wynalazek - można kupić butelkę z filtrem. To jest bardzo ciekawa rzecz, bo nie wyrzucamy kilogramów plastiku zupełnie bez sensu, które potem trzeba przewieźć do sortowni śmieciarką, późnej trzeba to przetopić. Potem znowu stworzyć z tego butelkę. To jest cały proces, który kosztuje pieniądze i nie jest dobry dla ekologii. Staram się być ekologiczny i opowiadać o tym znajomym, żeby jak najwięcej z nich przechodziło na dobrą stronę mocy. 

 

U: Czy stara się Pan się nosić torbę materiałową i czy kupuje Pan produkty polskie, które są bio?

 

F.CH.: Tak, przede wszystkim jak kupuję coś w plastiku to sprawdzam czy ten plastik pochodzi z odzysku, ponieważ to jest bardzo ważne. Jeśli chodzi o torbę materiałową, to staram się zawsze taką mieć przy sobie, a nawet jak jej nie mam to kupuję torbę wielorazowego użytku.

 

U: Czy jest Pan wyposażony w źródła odnawialnej energii?

 

F.CH.: Oczywiście że tak, na dachu mojego domu są umieszczone panele fotowoltaiczne, co więcej mam elektryczny samochód. Działa to tak, że jak podłączam go w ciągu dnia, to prąd ze słońca przez panele przechodzi bezpośrednio do samochodu.

 

U: Jak młodzi ludzie mogą dotrzeć do rówieśników i innych osób by przekonać ich, że każdy ma wpływ na ochronę środowiska?

 

F.CH.: Doskonale przecież wiecie, że żyjemy w czasach, gdzie wszystkie media społecznościowe to wielka siła. Teraz tak naprawdę nie trzeba pracować w telewizji czy w radiu, żeby zostać dziennikarzem wystarczy mieć dobry kanał na Youtube. W ten sam sposób można propagować te idee.

 

U: Co Pan by myślał o wprowadzeniu do Polski, oddawania plastikowych butelek do sklepów?

 

F.CH.: Tak powinno być. Pamiętam takie czasy, że rzeczywiście można było kupić butelkę nie plastikowa tylko szklaną i dostać za nią dwadzieścia groszy. 

 

U: Jaki kraj, który Pan odwiedził, wydawał się najbardziej ekologiczny?

 

F.CH.: Nie mam żadnych wątpliwości, to na pewno Holandia. Zrobiła na mnie największe wrażenie, jeśli chodzi o produkcję prądu i o czystość. Holendrzy też uważają na to, co kupują, na to, ile plastiku zużywają. Segregacja śmieci to jest podstawa.

 

U:Dziękujemy.

 

 

 

Kategoria: