Aleksandra Kociołek

Uczniowie klasy 5 „a” w trakcie cyklu lekcji omawiających treść i problematykę noweli Bolesława Prusa „Katarynka” mieli okazję doświadczyć z jakimi problemami musi borykać się osoba niewidoma. Na początku lekcji porozmawiali o bohaterce utworu – niewidomej dziewczynce. Następnie dzieci usiadły w kręgu z zawiązaną opaską na oczach, która uniemożliwiała dostrzeżenie czegokolwiek w otoczeniu. Uczniowie musieli przy tym wykonać kilka zadań, jak np.: narysowanie wskazanych elementów na obrazku, podniesienie przedmiotu z podłogi, zamienienie się miejscem z koleżanką\kolegą itp. Uczestnicy zajęć zgodnie stwierdzili, że żadne z tych zadań nie było proste do wykonania ze względu  na utrudnienie jakiego doświadczyli poprzez zawiązaną opaskę. Zostali również uwrażliwieni na problem osób niepełnosprawnych w naszym społeczeństwie.